partnerzy

Partnerstwo Wokół Trójgarbu

Fundacja Trójgarb

Gmina Czarny Bór

Gmina Stare Bogaczowice

Gmina Szczawno-Zdrój

Fundacja Edukacji Europejskiej

Ekomuzeum Wokół Trójgarbu - EKOLOGIA
Ekomuzeum Wokół Trójgarbu - TURYSTYKA
Ekomuzeum Wokół Trójgarbu - KULTURA

Kaplica Św Anny w Starych Bogaczowicach

f08b916503da34a6ada645898b5671d5_.png W Starych Bogaczowicach znajduje się prawdopodobnie najpiękniejsza górska kaplica  - kaplica św. Anny w Sudetach

7 sierpnia 1735 roku odbyło się oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego przez krzeszowskiego opata Benedicta Seidla, a już rok później 26 lipca odbyła się konsekracja świątyni. Od tego momentu miejsce to zwano Wzgórzem Świętej Anny, a budowla pełniła funkcję kaplicy brackiej dla konfraterni świętych Anny i Joachima założonej tutaj rok wcześniej.

Dużym atutem tego miejsca jest to, że przetrwało do naszych czasów praktycznie w niezmienionym stanie. Na największą uwagę w bogaczowickiej kaplicy zasługuje jej znakomita dekoracja freskowa autorstwa Franza Heigela z 1736 roku, która uważana jest za "mały Krzeszów". Freski zdobią całą przestrzeń sklepienia nawy głównej, prezbiterium, empory organowej oraz ścianę wschodnią kaplicy - przedstawiają cykl "Pięć radości św. Anny"

Kaplica znajduje się w niedalekiej odległości od centrum Starych Bogaczowic po drugiej stronie na wzgórzu niż parking, skąd rozpoczyna się szlak czerwony i czarny na Trójgarb. Msze odbywają się raz w roku w niedzielę poprzedzającą 26 lipca - dzień wspomnienia patronki. 


<< wróć <<

Trójgarb w obiektywie

Aniołek już prawie gotowy 2
Aniołek już prawie gotowy 2